JAKO NAHÝ V TRNÍ

25. dubna 2016

Sdílejte s přáteli

Jako nahý v trní se může cítit dlužník, proti němuž stojí zkušení poskytovatelé nebankovní půjčky, „nezávislý“ rozhodce a exekutor. Poslanec Klaška (KDU-ČSL) si vzal na mušku právě nepřiměřené ožebračování dlužníků, tedy lichvu. Podal dva pozměňovací návrhy k zákonu o spotřebních úvěrech. První zakazuje rozhodčí doložky, druhý chce dozor nad nelegálními poskytovateli a zpřísnění sankcí pro ně.

Ráj nebankovních poskytovatelů půjček, jak jinak byste nazvali české prostředí, kde je přes 60 tisíc možností, kde si půjčit peníze? V tomto množství jsou poskytovatelé téměř nekontrolovatelní a navíc jich stále přibývá. Ke spotřebitelům v tísnivé životní situaci tak mají velmi snadný přístup tzv. lichváři. Problémem je, že pokud si od takového lichváře bude chtít někdo půjčit, tak ten zákon obejde tím, že reálně klient dostane 20 tisíc, ale smluvně podepíše půjčku třeba na 30 tisíc korun, říká místopředseda rozpočtového výboru Klaška. Proto ve Sněmovně podává pozměňovací návrh, který by měl zpřísnit sankce i pro nelegální subjekty poskytující úvěry až 20 milionů.

Novela má přinést regulaci, kdy poskytovatel půjček bude muset získat licenci České národní banky (ČNB). Tak by se počet poskytovatelů snížil na jednotky tisíc, což je počet, který ČNB zvládne dohlížet. Svou pozornost zaměří na: prokázání odborné způsobilosti, přiměřené finanční zázemí poskytovatele, bezúhonnost a důvěryhodnost. ČNB bude moci také licence při vážných nebo dlouhodobých pochybeních odejmout. Cílem je ponechat na trhu ty poskytovatele a jejich zprostředkovatele, kteří budou poskytovat za přiměřených podmínek dobrou službu klientům.

Sněmovna se problematikou mimobankovních spotřebitelských úvěrů v tomto volebním období poprvé zabývala při projednávání poslaneckého návrhu ST 41, který řešil problematiku tzv. lichvy resp. RPSN (roční procentní sazba nákladů) jeho zastropováním.Toto je podle nás hloupost a návrh by naopak rozšířil šedou a černou ekonomiku v oblasti poskytování nebankovních úvěrů. Hlavním problémem nebyly vysoké úroky, ale nepřiměřené sankce. Proto vznikl vládní návrh zákona, který danou problematiku řeší“, navazuje místopředseda podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy Klaška a dodává:. „Lichva v ČR není to, když někdo má přiměřený zisk z půjčených peněz, ale to, když z nemožnosti vrátit peníze přijde dlužník o mnohem víc než je dlužná částka, ve skutečnosti je na mizině.“  Proto Sněmovna vyzvala vládu, aby připravila novelu zákona s přísnou regulací.

Zdroj: KDU-ČSL

25. dubna 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru