Otevřená reakce na článek z Mf DNES „Energie pro Brno koupí firma lidovců“

26. října 2015

Sdílejte s přáteli

| 22.10.2015 | Rubrika: Brno a jižní Morava | Strana: 15 | Autor: Jana Ustohalová, Lukáš Valášek

Článek, který nese název „Energie pro Brno koupí firma lidovců“ je slepencem lží a nezakládá se na podložených faktech. Projekt „Společné nákupy ­– společně ušetříme“  byl největším volebním závazkem jihomoravské KDU-ČSL v posledních krajských volbách. Nyní, když ho naprosto transparentně plní prostřednictvím neziskové, obecně prospěšné společnosti, v jejíž zřizovací listině je jasně deklarováno, že žádný z představitelů této o.p.s. nemá nárok na jakoukoliv odměnu, tak jsou prostřednictvím tohoto článku zasévány pochyby, co z toho asi tak ti lidovci mají.

Lidovci z toho mají zcela zásadní věc - mají splněný volební program. Mají z toho úsporu pro obce a v budoucnu i pro obyčejné lidi a jejich rodiny, kvůli kterým nápad vznikl. Tvrdit, že město Brno lidoveckou o.p.s. přijalo bez soutěže je naprostý nesmysl, protože Brno za tuto službu „lidovecké“ o.p.s. nic neplatí, tedy není o co soutěžit. Obecně prospěšná společnost, v níž sedí bez jakéhokoliv příjmu představitelé KDU-ČSL má za úkol pouze shromáždit zájemce z řad obcí z celé Jižní Moravy, aby bylo dosaženo co nejvyššího soutěženého odběru a tím co nejlepší ceny. Radní Brna se ale museli rozhodnout mezi různými způsoby nákupu energií. Oblíbené elektronické aukce jsou mnohem pomalejší a nejsou tak spolehlivé jako burza, protože budoucí dodavatel může od smlouvy na poslední chvíli odstoupit, jak už se stalo v minulosti.

 Byla zvolena kladenská burza, která má mnohonásobně větší zkušenosti s obchodem s komoditami a lze zde zatím dosáhnout prokazatelně nižších cen. Přes tuto burzu soutěží nákup energií mnoho ministerstev, obcí a krajů. Nákup prostřednictvím burzy má tak přísná pravidla soutěže a kvalifikace potenciálních dodavatelů, že je považován za nejspolehlivější a naprosto nejtransparentnější způsob. Je důležité také zdůraznit výhodu, že institut nakoupí v „jednom nákupu“ energie nejen pro Brno, ale společně i pro další města a obce, čímž se dosáhne lepší ceny, než kdyby jednotlivé městské části nakupovaly energie samostatně. Právě proto chce jít město Brno touto cestou. Stejný model nákupu využívá řada dalších měst, ministerstev, soukromých firem, ale i třeba Česká televize. Nákupy mimo burzu se v dnešní době stávají spíše okrajovou záležitostí.

V závěru tohoto vysvětlení nelze nezmínit smutek nad tím, s jakou neznalostí a povrchností byl článek sepsán a následně otisknut a jen se tu zcela logicky nabízí otázka, kdo má zájem na maření zcela transparentního záměru, který má být prospěšný všem…

26. října 2015

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru