Má městská policie dost strážníků?

18. září 2014

Sdílejte s přáteli

Každý trestný čin či majetková trestná činnost je do značné míry ovlivněna příležitostí a „klidem na práci“. Pokud máme v Brně části, v nichž připadá na kilometr čtvereční jeden strážník, nelze se divit, že někteří lidé získají dojem nepostižitelnosti.

Každý trestný čin či majetková trestná činnost je do značné míry ovlivněna příležitostí a „klidem na práci“.  Pokud máme v Brně části, v nichž připadá na kilometr čtvereční jeden strážník, nelze se divit, že někteří lidé získají dojem nepostižitelnosti.

Bývá často žehráno na malý počet strážníků v ulicích. V Brně připadá na jednoho městského strážníka zhruba 25 ulic. Tento počet poměrně hodně kontrastuje například s Ostravou, kde na jednoho okrskáře (jak se zde strážníci jmenují) připadá v průměru ulic 12.
Strážníků má Ostrava po přepočtu na obyvatele také mnohem více než Brno.

Brno patří mezi první desítku měst s nejvyšší kriminalitou v republice. Podle mapy kriminality, je na tom Brno-sever s 2140 trestnými činy hodně špatně. Prakticky se u nás stane zjištěný trestný čin každé čtyři hodiny.

Domnívám se, že ke zlepšení situace může vést zvýšení počtu policistů i zavedení kamerových systémů v nejproblematičtějších oblastech.

Městská policie je ovšem podřízena primátorovi, ne starostovi městské části. Proto by bylo jistě na místě, aby starostové městských částí vyvinuli po volbách tlak na primátora a společně usilovali o vyšší počet policistů v jednotlivých okrscích.

Přehled trestných činů policejního okrsku Brno-sever (do tohoto policejního okrsku patří naše městská část, dále pak Maloměřice a Obřany)

 Trestný čin  Počet za červen 2013 - červen 2014
 Vraždy  4
 Znásilnění  7
 Fyzické útoky  55
 Loupeže  60
 Vloupání do obydlí  106
 Vloupání do chat a chalup  10
 Krádeže automobilů  42
 Krádeže věcí z automobilů  178
 Krádeže jízdních kol  93
 Výroba, držení a distribuce drog  24
 Řízení pod vlivem alkoholu  89
 Všechny zbývající činy trestné činy  1472


Zdroj: www.mapakriminality.cz

 

Autor: Mgr. Petr Hladík, zastupitel Brno-sever

18. září 2014

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru