Lidovci kritizují nahrazování českých Dušiček americkým Halloweenem

2. listopadu 2015

Sdílejte s přáteli

Poklidný český svátek Dušičky v posledních letech vytěsňuje bláznivý americký svátek Halloween. Europoslanci Tomášovi Zdechovskému a Romanovi Celému, náměstkovi Jihomoravského kraje, se nelíbí, že ve školách se dává přednost právě americkému Halloweenu.

„Škola je jedním z míst předávání českých tradic. Dušičky jsou svátkem zemřelých, kdy si připomínáme ty, co už tu nejsou s námi. Nevidím důvod, proč bychom tento poklidný svátek měli měnit za halloweenské bláznění a vyhýbat se pravému smyslu českých Dušiček,“ připomíná Zdechovský, který před sedmi lety inicioval projekt Zachraňte Ježíška, jenž se zaměřil na boj proti amerikanizaci českých Vánoc. Během sedmi let se podařil návrat českých symbolů, a to nejen do marketingové komunikace obchodníků, ale zpět k široké veřejnosti.

Překrývání Dušiček americkým Halloween zvláště ve školách kritizuje také náměstek Jihomoravského kraje Roman Celý. Ten také napsal dopis učitelce svého syna. „K napsání tohoto krátkého dopisu mě přivedl poněkud nekompromisní postoj paní učitelky, že děti si musí do školy přinést masky, poněvadž se bude slavit Halloween. Ač se 10-letý syn se svým kamarádem vyjádřil trochu expresivně, tedy že se jedná "o americkou kravinu a my, že máme Dušičky", akce je prostě povinná. Nepovažuji se za žádného fanatika a raději se vyjadřuji k událostem pozitivně, ale určité tradice mám zkrátka v úctě, a nechci, aby je žádné pseudosvátky, "americké, hotentotské, eskymácké či new age kraviny" parodizovaly.“

Halloween je původně keltský zvyk, který se stal velmi populární v USA. Symbolem je lucerna z dýně, která má svítit na cestu mrtvým. Halloween je využíván v českých zemích velmi často jako marketingový nástroj. „Stejně jako jsme bojovali proti Santovi, budu osobně bojovat za české Dušičky,“ zdůraznil Zdechovský. 

2. listopadu 2015

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru