Klára Liptáková: Jsme tradiční strana – klidná síla.

11. listopadu 2015

Sdílejte s přáteli

V současné době je vedení města Brna v neustálém hledáčku médií. Za vším je rozkolísaná koalice. Spekulace o jejím možném rozpadu a jiných alternativách graduje. Na situaci jsme se zeptali Kláry Liptákové, 1. náměstkyně primátora města Brna:

-          Stávající situace je taková, že radní za ANO a jeho městský ex-předseda Tomáš Kratochvíl byl vyloučen z hnutí ANO. Co vy na to jako koaliční partner?

Nechtěli jsme radního Kratochvíla odvolat, nicméně pokud už není členem ANO, je to možné udělat pouze na základě změny koaliční smlouvy.

-          Co konkrétního v ní chcete změnit?

Základy by měly zůstat zachovány, ale kromě pana Kratochvíla chceme do smlouvy některé body doplnit tak, aby byla v rámci koalice zajištěna lepší komunikace a spolupráce. Obecně je mezi stranami ochota jednat a nikdo neřekl, že by si přál, aby koalice skončila.

-          Proč se tedy tváří koalice tak rozkolísaně?

O problému v ANO jsme se dozvěděli z médií a následně jsme byli nechtěně vtaženi do jeho řešení.

-          Problém v hnutí ANO měl ale také písemný záznam, co v něm bylo?

Konstatování, že KDU-ČSL nechce odvolat radního Kratochvíla a navazující usnesení doporučující zastupitelům ANO, že pokud nebudou koaliční partneři respektovat návrhy na personální změny navržené hnutím, má ANO zahájit jednání o vzniku jiné koalice.

-          Jak budete v situaci pokračovat, co bude následovat?

Protože jsme usnesení hnutí ANO vnímali jako nátlak, přijali jsme reciproční usnesení. Následně proběhla dvě setkání se stávajícími koaličními partnery. Jeví se, že všichni zúčastnění chtějí setrvat ve stávající platformě. Jako řešení bylo navrženo přeformulování a doplnění koaliční smlouvy. Možnost změny koaliční smlouvy musíme projednat v našem Městském výboru, což jsme přislíbili učinit co nejdříve.

-          Připouštíte tedy rozpad koalice?

Toto řešení nepreferujeme, což jsme sdělili i stávajícím koaličním partnerům. Dokonce jsme na toto téma svolali mimořádnou tiskovou konferenci, abychom tak dementovali spekulace některých médií. Dnes jsme na základě pondělní shody vyzvali koaliční partnery k dalšímu jednání nad úpravou textu koaliční smlouvy, se zapracováním připomínek k roční spolupráci.

 

11. listopadu 2015

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru