Matador Juránek přemýšlí o návratu do lesů

19. října 2016

Sdílejte s přáteli

Šedesátiletý Stanislav Juránek je matadorem lidovců v Jihomoravském kraji. Voliči ale rozdali v uplynulých krajských a senátních volbách karty tak, že ve vrcholné politice končí, popřípadě si bude muset dát přestávku.

V krajských volbách získal coby někdejší jihomoravský hejtman a stále ještě náměstek jihomoravského hejtmana nejvíce preferenčních hlasů. Přestože jich obdržel přes 14 000, vše nasvědčuje tomu, že KDU-ČSL již v nové krajské koalici nebude.

* Už tušíte, co budete dělat?

Variant je více. Jednou z nich je i návrat k mé původní profesi lesního inženýra. Jasno mám v tom, že nehledám místo v Praze, která je pro mě poněkud vzdálená. Chci zůstat na Moravě.

* Kde vidíte příčiny prohry s ředitelem brněnské hvězdárny Jiřím Duškem (ANO)?

Populární hvězdář dokázal upoutat voliče. Měl nápaditou a vtipnou kampaň. Mezi prvním a druhým kolem voleb byl pouhý týden. Někteří z mých voličů si mysleli, že druhé kolo bude až po dvou týdnech. Bylo by dobré interval mezi koly natáhnout z jednoho na dva týdny, aby finalisté měli šanci oslovit se svými programy voliče neúspěšných.

* Ve vedení kraje jste byl léta. Mělo by se na fungování krajů něco změnit?

Kraje by měly dostat více pravomocí od státu. Spolu s tím je vhodná redukce krajů. Čtrnáct regionů na ČR je moc. Zrušení některých by vedlo k úsporám a fungovaly by efektivněji. Na Moravě postačují místo pěti současných pouze tři kraje s centry v Brně, Olomouci a Ostravě. Vůbec bych se nebránil ani původnímu zemskému členění, tedy sloučení moravských krajů do jednoho celku. Stejně lze postupovat i v Čechách.

Zdroj: Právo | 19.10.2016 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 15 | Autor: (vtk) | Téma: Jihomoravský kraj

19. října 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru