Doplatili jsme na svoje skautské chování. ANO ukázalo strach, tvrdí Celý

17. října 2016

Sdílejte s přáteli

 V krajských volbách na jižní Moravě skončili druzí, přesto skončí lidovci v opozici. Podle jejich lídra Romana Celého je důvodem nezkušenost vítězného ANO ve vyjednávání.

Roman Celý a jeho lidovci po šesti letech nebudou ve vládě Jihomoravského kraje. / foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Nečekal jsem, že volby takto dopadnou. Myslím, že je to překvapení pro všechny strany," oznamuje po neúspěšném rokování o vládě nad krajem lídr jihomoravské KDU-ČSL Roman Celý.

Vítězné hnutí ANO místo jeho straně dalo přednost spolupráci s ČSSD

( psali jsme zde ).

Primátor Petr Vokřál (ANO) řekl, že ještě minulé pondělí byl přesvědčený, že hnutí uzavře koalici s vámi. Proč se to nepodařilo?

ANO se zřejmě zaleklo diskuse o postu hejtmana. Vycházeli jsme z jejich prohlášení před volbami, že pro ně není nejdůležitější. Nebáli jsme se tuto otázku otevřít. Řekli, že jako vítěz mají na hejtmana právo, což jsme nezpochybňovali. Druhý den jsme se z médií dozvěděli, že je vytvořený trojblok ANO, TOP 09 a Žít Brno a Starostů pro jižní Moravu. To nás překvapilo, ale pokládali jsme to za reakci na to, že si ANO náš postoj vyhodnotilo jako nějaké nebezpečí. Předpokládám, že se uskutečnila řada jednání, kde náš návrh mohl posloužit jako zdůvodnění, proč pro ně nejsme jednoduchý partner. Jevili jsme se jim příliš sebevědomí. Jednání jsou testem odolnosti. Jestliže se hnutí ANO nedokázalo vypořádat s tímto, budoucnost by mohla být o to složitější, nastaly by komplikace. Proto mohla být ČSSD pro ANO přijatelnějším partnerem, který přistoupí na jinou komunikaci než my.

Zdá se, že jste zvolili taktiku velkého tlaku, která nevyšla. Volili byste zpětně jinou?

Asi bychom volili jiný způsob komunikace. ANO ale bylo ujišťováno, že nejednáme a nebudeme jednat s žádnými jinými stranami.

Ztratili jste tři mandáty. Jak hodnotíte výsledek KDU-ČSL ve volbách?

Velmi dobře. Procentní propad byl miniaturní. Matematický přepočet na mandáty souvisí s tím, kolik stran se dostane do zastupitelstva.

Existovala varianta koalice s ČSSD a menšími stranami?

Byli jsme s ní konfrontováni. Byli jsme velmi otevření a snažili se jednat rovně a bez postranních úmyslů. Ale zřejmě jsme doplatili na skautské chování, čestnost se nám nevyplatila. Hnutí ANO podle mě podlehlo panice, ale pokud někdo nedokáže zvládnout emoce, je to taky signál pro jednání, která jsou někdy velmi tvrdá. Otevřeně jsme s nimi mluvili o tom, že musíme svým voličům umět vysvětlit, že chceme jít do koalice se čtyřmi místy v radě, a vedle toho padla nabídka na jinou koalici, kde jsme mohli získat hejtmana.

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Nepřipomínal vám někdo problémy v magistrátní koalici, která se kvůli lidovcům před půl rokem málem rozpadla?

V krajské politice je ANO nováčkem a ve vyjednávacím týmu byli všichni z Brna. Připouštím, že to mohlo sehrát jistou roli. Je to ale o elementární důvěře, která je teď u nás vůči ANO nalomená. Ve středu ráno jsme si vyříkali, co kde padlo do médií. Cítil jsem tam jakousi dotčenost, ale nenarazili jsme na žádný bod programu, který by byl kontroverzní. Oceňoval jsem roli primátora Vokřála, jeho přístup byl velmi konstruktivní a otevřený. Už na městě získal mnoho zkušeností, snažil se hrát otevřeně. Přesto jsme se některé věci dozvídali přes média, což nepovažuji za šťastné.

Po volbách jste ale prohlásil, že hnutí ANO je nezkušené.

Syndrom vítěze byl na jejich straně silnější než uznání KDU-ČSL jako zkušeného partnera, což by taky neuškodilo. ANO ukázalo jednu z velkých slabin a tou je strach. Bude je provázet celou dobu ve funkcích. A strach není dobrý rádce. Výsledek jednání byl zřejmě ovlivněný i tím, jak to bylo podáno klubu zastupitelů hnutí, kteří u rozhovorů o koalici nebyli. Image vítězné strany koalicí s ČSSD výrazně utrpěla.

Jaká je v této chvíli vaše pozice ve straně?

Svolal jsem krajský výbor. Život v krajské organizaci ale není jen o jedněch volbách. I když jsme skončili v opozici, jsem dál připraven vykonávat funkci předsedy krajského výboru. Nabídnout post k rezignaci nic neřeší. V příštím roce máme stranické volby, tam bude příležitost. Teď je potřeba se dobře připravit na opoziční práci, máme zájem o předsedu kontrolního výboru, protože jedině my budeme zárukou kvality kontroly. Můžeme pouze spekulovat, ale myslím, že tato koalice má zajištěnou i tichou podporu komunistů, s nimiž ČSSD v minulosti spolupracovala.

Neuškodilo vám u voličů, že jste spoluvládli s ČSSD, respektive s Michalem Haškem, který vyvolával kontroverze?

Je jasné, že jsme mohli mít víc procent hlasů. Spoluvládli jsme, a tím pádem neseme ovoce dobrého i negativního. Pokud by se nám zdálo, že by to pro nás byla nedůstojná nebo ponižující role, tak jsme z koalice vystoupili. Ale všechny kauzy byly vnitřní záležitostí ČSSD. Pouze v posledním případě (kauza Mrencová – pozn. red.), který se už ale dotýkal fungování kraje, kde šlo o hospodaření, jsme sami iniciovali kontrolu, protože jsme nechtěli být zataženi do hry někoho jiného.

17. října 2016

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru