Jak volit

Jdete k volbám poprvé, dlouho jste už u voleb nebyli, nebo si jen už nejste jistí, jak správně hlasovat? Není to nic složitého. Hlasovací lístky s kandidátními listinami všech stran a hnutí vám domů krátce před volbami doručí Česká pošta, ale může se stát, že ve své poštovní schránce nic nenajdete, nebo vyrazíte do volební místnosti, ale až příliš pozdě zjistíte, že jste si hlasovací lístky zapomněli doma. To není žádný důvod k panice, hlasovací lístky znovu dostanete přímo v den voleb ve volební místnosti od vaší okrskové volební komise, a to spolu s obálkou označenou úředním razítkem.

Jak hlasovat?

  • Vyberete si jeden hlasovací lístek, třeba č. 24: KDU-ČSL.
  • Na hlasovacím lístku můžete zakroužkováním pořadového čísla udělit konkrétnímu kandidátovi preferenční hlas. Například zakroužkováním jedničky na hlasovacím lístku KDU-ČSL udělíte preferenční hlas Romanovi Celému.
  • Preferenční hlasy, tedy kroužky u čísel, můžete udělit až čtyři.
  • Vámi vybraný lístek vložíte do úřední obálky, kterou dostanete až ve volební místnosti. Zda obálku zalepíte, je jen na vás. Obálku vhodíte do hlasovací urny a tím máte odvoleno.

Co když se spletu?

Pokud se spletete a omylem zakroužkujete jiného kandidáta, případně kroužkem označíte více než 4 čísla kandidátů, můžete členy okrskové volební komise požádat o nový set hlasovacích lístků. Pokud se zmýlíte a uvědomíte si až po vhození hlasovacího lístku v obálce do urny, že jste zřejmě udělili preferenční hlasy více než 4 kandidátům, případně jste místo kroužků udělali třeba křížky atd., nevadí – komise sice preferenční hlasy neuzná, ale váš hlas pro stranu nebo hnutí je stále platný.

Co když chci volit, ale jsem doma nemocný?

Pokud se nemůžete dostavit do volební místnosti kvůli nemoci, ale volit chcete, můžete zavolat na příslušný městský či obecní úřad, resp. třeba poslat vzkaz členům okrskové volební komise po sousedovi či známém. Okrsková volební komise pak vyšle minimálně dva své členy s přenosnou urnou na adresu vašeho trvalého bydliště. Úřední obálku i hlasovací lístky vám přinesou a můžete odvolit z domova.

Naše témata


Naši kandidáti

1
Ing. Roman Celý, DiS
náměstek hejtmana
2
Ing. Stanislav Juránek
náměstek hejtmana
5
6
Mgr. Richard Zemánek
předseda výb. pro reg. rozvoj

Podívejte se na naše další kandidáty


Sdílejte s přáteli

Nahoru