Historie

KDU-ČSL v Jihomoravském kraji

První volby do nově ustanovených krajů se konaly v roce 2000 a strana byla součástí Čtyřkoalice, která vyhrála tehdy ještě v Brněnském kraji se ziskem 23 mandátů a vytvořila koalici s třetí ODS. Hejtmanem byl zvolen dosavadní starosta z Brna Židenic Stanislav Juránek.

Ve volbách v roce 2004 obhájila strana těsně svoje vítězství a vytvořila koalici s druhou ODS. Hejtmanem byl zvolen opět  Stanislav Juránek

V roce 2008 vsadila ČSSD v krajských volbách na celostátní témata a zvítězila. Sestavila koalici s třetí ODS a získala tak pro Michala Haška post hejtmana. KDU-ČSL se ocitla v opozici. Tento stav trval do září 2010, kdy se modro-oranžová koalice rozpadla a ČSSD vytvořila novou koalici s druhou KDU-ČSL. Stanislav Juránek se stal prvním náměstkem hejtmana.

V roce 2012 zvítězila opět ČSSD a na druhém místě skočila KSČM. Volební výsledek třetí KDU-ČSL však umožnil sestavení krajské koalice bez komunistů. Náš kraj se tak stal jedním ze čtyř krajů, který se obejde bez hlasů KSČM.  Post prvního náměstka hejtmana si udržel Stanislav Juránek.

Jihomoravský kraj je dnes region s fungujícm Integrovaným systémem dopravy, vyhledávaný a hojně navštěvovaný turisty, plný živých folklorních tradic. Čerpání evropských dotací v ROP Jihovýchod není spojeno s korupčními aférami. Jsme rádi, že to můžeme považovat v našem kraji za samozdřejmost a mohli jsme k tomu výrazně přispět. 

Sdílejte s přáteli

Nahoru