Zmatky ve financování sociálních služeb stabilitu nepřináší

27. ledna 2020

Sdílejte s přáteli

Krajské zastupitelstvo schválilo financování sociálních služeb. Systém sociálních služeb by však byl vážně ohrožen, pokud by na něm výrazně nespolupracovaly obce. Kraj jim ale s koordinací příliš nepomáhá.

Krajské zastupitelstvo schválilo financování sociálních služeb v kraji. Funkční síť služeb je však kvůli současné podobě zákona stále na hraně udržitelnosti. „Jihomoravský kraj těžce doplácí na nespravedlivé rozdělení peněz ze státu mezi jednotlivé kraje. Bohužel v tomto směru nepředložila ministryně Maláčová žádné návrhy, ačkoliv ji k tomu kraj již několikrát vyzval. Vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak  se dokáže postarat o ty, co se o sebe sami postarat nemohou. Našim cílem je podporovat spravedlivější rozdělení financí do kvalitních služeb bez ohledu na zřizovatele,“ upozorňuje předseda klubu zastupitelů Jan Grolich.  

Kraji v udržení systému sociálních služeb nyní výrazně pomáhají obce.   „Ve Vyškově platíme za všechny naše spádové obce jejich výši spolufinancování, aby sociální služby v našem regionu mohly vůbec fungovat. Připravujeme koncepční řešení, aby všechny obce do toho systému přispívaly spravedlivým dílem,“ uvedl krajský zastupitel a místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).

Kraj podle lidovců nechává obce s rozšířenou působností, aby situaci řešily samy a příliš jim neposkytuje pomoc s koordinací. Někde funguje systém, kde obce přispívají podle počtu obyvatel, někde není systém žádný a poskytovatelé služeb musí žádat v každé obci jednotlivě.

 „U nás ve Velaticích si musí poskytovatelé služeb žádat o finance každý sám. Nemohou nám oficiálně uvést, pro koho služby poskytují. Abychom jako obec mohli vyhodnotit, zda je služba funkční a jak je nákladná, musím si jednotlivá zařízení obvolat a doptávat se komu a jaká služba byla poskytnuta,“ popisuje situaci Jan Grolich předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL a velatický starosta.

 „Protože víme, jak je shánění financí na služby náročné, budeme letos při slavnostním otevření opraveného kulturního domu vybírat dobrovolné vstupné, které půjde organizacím, které se starají o autistické děti z naší obce,“ dodává Grolich.

 

27. ledna 2020

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru