Jihomoravský kraj nakoupí nové vlaky

21. ledna 2020

Sdílejte s přáteli

Jihomoravský kraj schválil největší investici ve své historii. Pořídí 37 vlakových souprav za celkem 6,7 miliard. 85% z toho pokryje dotace z EU.

Po čtyřech letech příprav a realizaci náročného výběrového řízení schválil Jihomoravský kraj nákup 37 souprav vlaků. Vlaky budou pořízeny do vlastnictví kraje díky dotaci z Evropské unie ve výši 5,5 miliard.

Je dobré, že se projekt nastartovaný předchozím vedením kraje podařilo dotáhnout do konce,“ uvedl Roman Celý, bývalý náměstek hejtmana (KDU-ČSL). Nákup vlaků svými hlasy významně podpořili i lidovci, protože stávající koalice se na tomto rozhodnutí nedokázala shodnout.

Překvapilo nás, že se vedení kraje na takto strategické věci není schopna domluvit. Za normální situace by stačilo, aby nákup schválila rada, ale ve stávajícím složení by to prošlo jen těžko,“ komentoval situaci Jan Grolich předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL.

 Nákup vlaků po dokončení výběrového řízení začali aktivně kritizovat koaliční zastupitelé Petr Vokřál (ANO 2011), Taťána Malá (ANO 2011) a Jan Vitula (TOP 09). Nákup vlaků spolu s dalšími kolegy pak při hlasování nepodpořili. Přesto nákup vlaků nakonec prošel.

 „Správnost rozhodnutí výhodně pořídit nové vlaky Jihomoravským krajem se nyní potvrzuje při srovnání s problémy s dopravci a kvalitou nasazovaných vlaků v jiných krajích.“ konstatoval Mgr. Zdeněk Juránek, člen výboru pro dopravu a územní plánování za KDU-ČSL.

Vlaky budou postupně dodávány během následujících tří let a nasazovány na linky S2 a S3. Po dobu postupného zavádění nových souprav do provozu je budou dočasně provozovat České dráhy. Nyní se připravuje výběrové řízení na finálního dopravce, který bude vlaky provozovat po kompletním dodání všech vozidel.

Vedení kraje uvedlo, že první vlak by měl být v provozu do konce tohoto roku.

21. ledna 2020

Sdílejte s přáteli

Přečtěte si také

Nahoru